SONY XR-55X90K Ultra HD TV 55 Inch Smart 4K
175,000.000৳ Original price was: 175,000.000৳ .135,000.000৳ Current price is: 135,000.000৳ .
Key Features
- Model: Bravia XR-55X90K
- Full Array LED
- 55″, 4K UHD 3840 x 2160 LED Panel
- 2xUSB,4xHDMI
- HDR10, HLG & Dolby Vision Compatibility
Specification
| Main Features | ||
| Display Type | Flat Panel | |
| Screen Size | 55 inch | |
| Resolution | Ultra HD 4K (3840 x 2160 p) | |
| Refresh rate | 120Hz | |
| Processor | Cognitive Processor XR | |
| Storage | 16GB | |
| Operating System | Android TV | |
| Connectivity | ||
| USB | 2 (side) | |
| HDMI | 4 x HDMI (Side) | |
| Bluetooth | Version 4.2 | |
| Wi-Fi | Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac | |
| Audio | ||
| Audio Output | 10W + 10W + 5W + 5W | |
| Power | ||
| Power Supply | 120 VAC, 60 Hz | |
| Remote Control | Standard Remote | |
| Standby Power Consumption | 0.5 W | |
| Physical Specification | ||
| Dimension (L x W x H) | DIMENSION OF TV WITH STAND (STANDARD POSITION) (W x H x D) 48.63 x 29.25 x 13.13″ (1,233 x 740 x 331 mm) Dimension of TV without Stand (W x H x D) 48.54 x 27.99 x 2.84 inch (1,233 x 711 x 72 mm) | |
| Manufacture Warranty | ||
| Warranty | Official Warranty: Parts 02 Year, Panel 2 Years & Service 05 Years | |
Description
Sony Bravia XR-55X90K 55″ 4K Ultra HD Google Assistant with Alexa Smart Full Array LED TV
Full Array LED
Acoustic Multi-Audio Technology
XR Triluminos Pro
Your Favorite Content, All in One Place
Establish bedtimes, TV viewing time limitations, and popular kid themes.
Supersize Your Smartphone Favorites
BRAVIA CORE Calibrated Mode
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Sony a7S III Mirrorless Camera
- 12MP Full-Frame Exmor R BSI CMOS Sensor
- UHD 4K 120p Video, 10-Bit 4:2:2 Internal
- 16-Bit Raw Output, HLG & S-Cinetone
- 759-Point Fast Hybrid AF
- 9.44m-Dot QXGA OLED EVF
- 3.0" 1.44m-Dot Vari-Angle Touchscreen